همه حاشیه‌‌های سازمان ورزش شهرداری؛

ورزش شهر، قربانی شورای سلیقه‌ای!

زمانی که اختلاف کریمیان و جزینی تیتر اول برخی رسانه‌ها محلی شده بود، به جدال شورا و شهرداری بر سر موجودیت این سازمان اشاره‌ای نشد.

به گزارش میدان نیوز، بحث تشکیل سازمان ورزش در شهرداری اصفهان به تقلید از مدیریت شهری تهران از حدود شش سال پیش کلید خورد. ورزش شهر در حوزه‌‌های مختلف اداره می‌شد و مبارزه با پراکندگی برنامه های ورزشی در شهر اصفهان نیازمند یکپارچه سازی بود. اما با شروع به کار شورای چهارم بحث تشکیل سازمان ورزش به صورت جدی‌تر دنبال شد، به ویژه اینکه این بار پشت سر این تصمیم، تنها عضو ورزشی شورا بود.

تشکیل سازمان ورزش شهرداری اصفهان اگر چه از همان ابتدا مخالفانی داشت اما با بهره گیری از اساسنامه سازمان ورزش شهرداری خوراسگان که سال گذشته با الحاق به کلانشهر اصفهان به عنوان شهرداری منطقه پانزده رسمیت یافت؛ تشکیل شد. این در حالی بود که اعضای شورای شهر تشکیل این سازمان را غیرقانونی می‌دانستند.

ندا واشیانی پور سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان بعد از شصت و سومین جلسه علنی شورا که دوم آذر ۹۳ برگزار شد از عدم تصویب اساسنامه خبر داد و گفت: اعضای شورای شهر مخالف تشکیل سازمان ورزش شهرداری به شکل غیر قانونی می‌باشند و بنابراین اساسنامه این سازمان در جلسه امروز رأی نیاورد. این تصمیم سرآغاز جدی شدن جدال بر سر سازمان ورزش میان شهرداری و شورا بود.

علی رغم اینکه اصلاح اساسنامه سازمان ورزش شهرداری اصفهان موفق به کسب رأی موافق اعضای شورای شهر نشد اما با حمایت شهردار اصفهان این سازمان فعالیت خود را به صورت جدی‌تر پیگیری کرد. بودجه در نظر گرفته شده برای حیات این مجموعه و اجرای برنامه های تعیین شده نیز مناسب بود و فعالیت ‌های این سازمان هرچند از دید اعضای شورای شهر غیرقانونی دنبال می‌گردید‌ اما به شکلی گسترده در سطح شهر به اجرا درآمد. برگزاری مسابقات گل کوچک محلات تا برپایی ایستگاههای سلامت در پارک ناژوان و برنامه ها متنوع تفریحی در سطح شهر از جمله این برنامه ها بودند که حداقل چندماهی اوضاع ورزش در شهر را دگرگون کرد.

مهم‌ترین اتفاقی که این سازمان به آن نیاز داشت تصویب بودجه رسمی از سوی شورای اسلامی شهر بود، تصمیمی که این بار هم شورایی‌ها روی خوش به آن نشان ندادند و عدم اختصاص بودجه در آستانه سال ۹۴ عملاً فعالیت این سازمان را با مشکل مواجه کرد. جدال میان شورا و شهرداری برای تخصیص بودجه و اعتبار بخشیدن به سازمان ورزش اما به قدری پیچیده شد و ادامه پیدا کرد که منجر به استعفای مدیرعامل این سازمان شد.

گفتنی است که این عدم موافقت شورای اسلامی شهر با اصلاح اساسنامه، توسط همان شورایی صورت گرفت که ۱۸ تن از اعضای آن در اردیبهشت ماه سال گذشته طی نامه ای به شهردار، حمایت خود را از تصدی مدیرعاملی سازمان ورزش توسط کریمیان، اعلام کرده بودند.

خبر استعفای امین کریمیان از مدیرعاملی سازمان ورزش شهرداری بازتاب مختلفی در رسانه های اصفهان و محافل خبری و ورزشی داشت. دلیل استعفای کریمیان که ابتدا تکذیب شد و عنوان گردید که او به مرخصی رفته است؛ از سوی مسئولان شهری بیماری قلبی و نیاز وی به استراحت عنوان شد؛ در این میان گمانه زنی‌ها نیز از بالاگرفتن اختلاف نظرها میان مدیرعامل این سازمان با رسول جزینی عضو ورزشی شورا خبر می‌داد، صحبت هایی که تأیید نشد و در حد گمانه‌ها باقی ماند. اما در این میان که اختلاف کریمیان و جزینی تیتر اول برخی رسانه‌ها محلی شده بود به جدال شورا و شهرداری بر سر موجودیت این سازمان اشاره‌ای نشد.

شورای چهارم شهر با بیست و یک نفر عضو و نگاههایی متفاوت و بعضا کاملا متضاد در برخی مسائل به دنبال خدمت رسانی به مردم و تصمیم گیری کلان در مسائل مختلف شهری است، اما گویا مردم در این بین کمترین نقش را دارند و شورای شهر اصفهان هم به محلی برای جدال میان مدیران ارشد شهر تبدیل شده است.

موافقت با تشکیل قانونی سازمان ورزش شهرداری کمک به توسعه ورزش در شهر و ارتقا سطح کیفی زندگی شهروندان است، آنچه که در سال‌های اخیر امتحان خود را در شهرههایی مانند تهران، همدان و تبریز پس داده و لازم است اصفهان هم از این حیث توان و تجربه خود را به ظهور برساند اما درگیر شدن در حواشی و تصمیمات سلیقه‌ای مانع از رشد این ظرفیت شده است.

Go to TOP