نشست زن، ورزش، رسانه

شهریان: با مطرح کردن برخی موارد باعث می‌شویم ورزش بانوان عقب‌گرد کند/احمدی: فضای رسانه را عمدتا ورزش قهرمانی پر می‌کند

نشست تخصصی زن، ورزش، رسانه از صبح امروز با حضور معاونان وزارت ورزش در آکادمی ملی المپیک در حال برگزاری است.

به گزارش میدان نیوز، نشست تخصصی زن، ورزش، رسانه از ساعت ۹ صبح امروز با حضور رباب شهریان معاون امور بانوان وزارت ورزش، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش و همین طور نواب رئیس در آکادمی ملی المپیک آغاز شده است.

شهریان در صحبت‌هایی که در این نشست تخصصی داشت، گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که در حال حاضر کمیته بین‌المللی المپیک برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته توسعه ورزش برای بانوان مسلمان است. این کمیته در تلاش است تا حضور و مشارکت ۵۰ درصدی بانوان را فراهم کند. آنها از کمیته‌های ملی المپیک کشورها و فدراسیون‌های جهانی خواستند تا برای حضور بیشتر زنان مسلمان در مسابقات کمک کنند. ما هم سعی می‌کنیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی در ادامه در خصوص اصلی‌ترین برنامه وزارت ورزش در بخش بانوان خاطرنشان کرد: ما چهار هدف کلان را دنبال می‌کنیم که اصلی‌ترین آن توسعه ورزش همگانی است. اعتقاد ما داشتن جامعه‌ای سالم و مشارکت حداکثری در بخش زنان است. محور بعدی توسعه ورزش قهرمانی است که همه شما دستاوردهای بانوان را در بازی‌های المپیک و پارالمپیک دیدید.

معاون امور بانوان وزارت ورزش در ادامه با توجه به نقش رسانه‌ها در توسعه ورزش بانوان تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که ورزش بانوان را به استانداردها نزدیک کنیم. در اینجا رسانه‌ها به عنوان یک ابزار می‌توانند به ما کمک کنند. در تمامی کشورها بخش رسانه در توسعه ورزش زنان جزو اولویت‌هاست و آنها در نهادینه کردن ورزش نقش مهمی دارند. ما حمایت رسانه‌ها را می‌خواهیم. بعد همگانی کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و رسانه‌ها در ارتباطات بین‌المللی و افزایش تعاملات جایگاه خاصی دارند.

شهریان همچنین با اشاره به اینکه هدف از برگزاری نشست امروز همفکری برای ایجاد انگیزه در بخش بانوان است، اظهار داشت: ورزش بانوان شرایط خاصی دارد و حساسیت روی آن با مطرح کردن برخی موارد باعث می‌شود تا به عقب برگردیم. فرایند تغییرات در ورزش بانوان مثبت بوده و چشم انداز ما ارتقای سلامت عمومی است و همین که بتوانیم در بعد بین‌المللی به عنوان یک الگو زن مسلمان را نشان دهیم.

نایب‌رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه صحبت‌هایش به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه تلاش می‌کنیم جایگاه بانوان را بالا ببریم.ما اعتقاد داریم هر جا رسانه با درک عمیق جلو افتاده به ما کمک کرده است و توانسته‌ایم به نتیجه‌ای که می‌خواهیم برسیم.

عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش هم در صحبت‌هایی کوتاه در این نشست گفت: ورزش دستاوردهای زیادی دارد و مهم‌ترین آن موضوع سلامت است. اگر وضعیت سلامت خوب باشد، وضعیت ورزش هم خوب است. خواهش من از رسانه‌ها این است نیم‌نگاهی به مسائل جامع ورزش داشته باشند. عمدتا فضای رسانه‌ای را ورزش قهرمانی پر می‌کند و دوستان کمتر فرصت می‌کنند از ورزش قهرمانی فاصله بگیرند.

احمدی افزود: از طریق ورزش می‌توان از بیماری‌های مختلف پیشگیری کرد. ما متأسفانه آمارهای خوبی از وضعیت سلامت نداریم و ارتباط مستقیمی بین وضعیت سلامت و بی‌تحرکی مردم وجود دارد. آمارها می‌گوید ما در بین ۱۸۰ کشور جهان رتبه ۱۰۴ را داریم که این یک هشدار است. آیا توانسته‌ایم ماهیت واقعی ورزش را در جامعه نشان دهیم؟  چقدر توانسته‌ایم ورزش را ترویج کنیم؟ آیا انگیزه ایجاد کرده‌ایم؟ متأسفانه ایران رتبه خوبی در جهان در این خصوص ندارد.

فارس

Go to TOP