حاشیه‌های تکواندو پنهان نبود، عریان بود

ملکی: تکواندو باخت،پولادگر به همه تاخت/ چرا آقایان ورزشکار دوپینگی را توجیه نکرده بودند؟

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو گفت: بعد از باخت تیم ملی در برزیل رئیس فدراسیون به عالم و آدم تاخت اما به هیچ عنوان خودش را مقصر ندانست.

به گزارش میدان نیوز، حسن ملکی در مورد حواشی که مدت‌هاست در تیم ملی تکواندو و فدراسیون این رشته وجود دارد، گفت: ابتدا باید بررسی کنیم که حواشی که در تکواندو وجود دارد را چه کسانی درست می‌کنند. به اعتقاد من خود دوستان بودند که تکواندو را وارد حاشیه کردند. دوستانی که بحث نابودگر و سونامی را وارد سایت فدراسیون کردند چه کسانی بودند. آنها خودشان با همین القابی که در سایت فدراسیون از ملی‌پوشان یاد کردند حاشیه ساختند. آنها تصور می‌کردند با عنوان کردن این لقب‌ها می‌توانند فدراسیون تکواندو را مطرح کنند و خودشان از مدیران موفق و مطرح ورزش معرفی کنند اما شاهدیم که این موضوع در المپیک برزیل نتیجه عکس داشت.

وی درادامه افزود: این رفتارها باعث شد که پیشکسوتان قهرمانان سابق المپیک، جهان و همه خانواده تکواندو و مردم ایران از نتایج کسب شده در المپیک انتقاد کنند. آنها اعتراض کردند به سونامی و نابودگر که مدام در رسانه از او یاد می‌کردید چه شد. به هر حال منتقدان حق داشتند که انتقاد کنند. همه مردم ایران شاهد بودند که باخت تیم ملی تکواندو اصلا قابل قبول نبود. آقایان اعلام کردند ما کمیته‌ای تشکیل می‌دهیم و نتایج را بررسی می‌کنیم. گویا بررسی کردند اما به صورت رسمی آن را اعلام نکردند و نتیجه این شد که ورزشکاران مقصر قلمداد شدند.

ملکی در پاسخ به این سوال که آیا ورزشکاران مقصر ناکامی تکواندو در المپیک بودند، گفت: اصلا ورزشکاران مقصر نیستند چراکه مشکل تیم ملی فنی بود. ما ۴ نماینده داشتیم که همه این نفرات دقیقا به یک شکل تعیین و مبارزه کردند پس این نشان می‌دهد که طراحی تمرین ما غلط بوده است. چرا ما باید بگوییم که ورزشکار مقصر است؟ یک مثال ساده می‌زنم ما یک زمین کشاورزی داریم که در آن بذر گندم کاشته‌ایم و زمان درو قطعا نمی‌توانیم برنج برداشت کنیم. خب شما هم به ملی‌پوشان آنچه را که یاد داده بودید در المپیک برزیل مقابل دیدگان همه به نمایش گذاشتند.

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو در ادامه صحبت‌های خود، عنوان کرد: اینکه ورزشکار به واسطه ملی‌پوش بودن نمی‌تواند اعتراض کند عادی است چرا که او عضو تیم ملی است، اما به هر حال صدای ورزشکار جای دیگری در می‌آید و به گوش  افراد دیگری می‌رسد و این شروع حاشیه‌ها می‌شود.

ملکی در مورد دیگر دلایل به وجود آمدن حاشیه در تکواندو گفت: مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم شکست تکواندو و رفتار عجیب رئیس فدراسیون تکواندو بود. بعد از باخت تیم ملی رئیس فدراسیون به عالم و آدم تاخت. از تیم آذربایجان، کارشناسان، خبرگزاری‌ها، پیشکسوتان گرفته بود تا هر کسی را که دلش می‌خواست مورد انتقاد قرار داد اما به هیچ عنوان خودش را مقصر ندانست. این رفتارها نشان می‌دهد که حاشیه را چه کسانی متاسفانه وارد تکواندو کردند و در این چند سال اخیر رفتار آنها گریبانگیر تکواندو شده است.

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: شما نگاه کنید بعد از مسابقات المپیک سرمربی تیم ملی اعلام می‌کند همه شکست را برعهده می‌گیرد. خب اگر مسئولیت شکست را برعهده می‌گیرید پس چرا نمی‌روید؟ ما باخت داریم تا باخت. شکست در المپیک باخت یک باشگاه به باشگاه نیست که بگوییم می‌رویم و جبران می‌کنیم. ۴ سال زحمت کشیده شده و ۴ سال هزینه‌های گزاف برای تکواندو شده تا در المپیک نتیجه بگیرد. وقتی نتوانستیم هیچ نتیجه‌ای بگیریم و شما که خودتان را مقصر می‌دانید پس چرا نمی‌روید؟ محمد بنا هم همین کار را کرد پس چرا برای او و کشتی فرنگی هیچ حاشیه‌ای به وجود نیامد.

ملکی در ادامه صحبت‌های خود گفت: مقانلو مدام از حاشیه‌های پنهان صحبت می‌کند. بنده باید بگویم اصلا حاشیه‌های پنهانی وجود نداشت. همه حاشیه‌ها عریان بود. حاشیه‌ها همین مواردی بود که من به بخشی از آن اشاره کردم. حاشیه آن بود که ما در جام جهانی مکزیک شکست خوردیم و آمدیم آن نتایج را توجیه کردیم. بحث من اصلا شکست مقابل تیم ملی تکواندوی آذربایجان در جام جهانی نیست چراکه ما مقابل ازبکستان هم شکست خوردیم. چرا آن را ندیدیم چراکه به واسطه حساسیتی یکه روی تیم آذربایجان داشتیم آمدیم و شلوغ‌بازی کردیم تا ناکامی دیده نشود.

وی درپاسخ به این سوال که آیا تیم دوم ایران در مسابقات جام جهانی مکزیک شکست خورده بود، گفت: کدام تیم دوم! تیم ملی حاضر درمسابقات جام جهانی همان تیمی بود که در روسیه عنوان قهرمانی را کسب کرد و تنها یک ورزشکار عوض شده بود و تمام بازیکنان همان نفراتی بودند که با تیم قهرمان جهان ش ده بودند پس تیم دوم چه صیغه‌ای است. من می‌گویم نباید ما با کلمات بازی کنیم. نباید مردم را گول بزنیم. نباید به شعور مردم توهین کنیم چراکه مردم بسیار باهوش هستند.

ملکی در مورد نظرسنجی که در یک برنامه تلویزیونی پیش از المپیک برگزار شده بود، گفت: قبل از المپیک برنامه سه‌شو برگزار شد که ذوالقدر رئیس سازمان تیم‌های ملی و خلیفه از مربیان تکواندو در این برنامه حضور داشتند. مسئولان برگزاری این برنامه یک سوال مطرح کرده بودند. سوال آنها این بود که مدیریت فدراسیون تکواندو چگونه است. ۵۱ درصد است مردم در این نظرسنجی رای خود را خیلی ضعیف اعلام کرده بودند و ۱۷ درصد دیگر هم ضعیف اعلام کرده بودند. تنها ۳۱ درصد به گزینه خوب رای داده بودند. این برنامه قبل از المپیک برزیل بود حالا شما نگاه کنید با نتایجی که تکواندو در برزیل کسب کرد بدون شک اگر چنین برنامه‌آی برگزار شود بالای ۸۰ درصد مردم به گزینه ضعیف رای خواهند داد. مردم ما باهوش هستند و نمی‌توانیم به راحتی سر آنها را کلاه بگذاریم. به نظرم اگر با مردم روراست بودند نتیجه بهتری داشت.

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندو در مورد کسب سهمیه المپیک توسط سجاد مردانی گفت: سجاد مردانی روز آخر سهمیه المپیک برزیل را کسب کرد یعنی در گرندپریکس آخر توانست سهمیه حضور در المپیک ریو را به دست آورد. ما وقتی برنامه‌ریزی‌هایمان غلط باشد و فقط بخواهیم یک ویترین داشته باشیم و آن را به مردم نشان دهیم در واقع سر مردم را کلاه گذاشته‌ایم و فقط بخواهیم آن ویترین را پررنگ نشان دهیم و نخواهیم بگوییم که پشت آن ویترین چه خبر است یک چنین مسائلی برای ما پیش می‌آید. من معتقدم که برنامه‌ریزی ما از ابتدا غلط بوده است چراکه اگر برنامه‌ریزی ما صحیح بود نباید این اتفاقات به این شکل رخ می‌داد.

وی در مورد مثبت اعلام شدن دوپینگ یکی از ملی‌پوشان تکواندو گفت: شما کدام ورزشکار دوپینگی را می‌توانید پیدا کنید که بگوید من دوپینگ کردم؟! ما با هر کدام از ورزشکاران دوپینگی چه داخلی و چه خارجی صحبت کنیم‌ آنها مدعی خواهند شد که به دلیل بیماری دارو مصرف کردند. سوال من این است که چرا آقایان ورزشکاران را توجیه نکردند؟ آیا این کار هم وظیفه اصحاب رسانه است؟ به هر حال آقایانی که کنار ورزشکاران هستند باید به آنها بگویند که شما در شرایطی قرار گرفته‌اید که کوچک‌ترین اتفاقات به مملکت آسیب وارد می‌کند نه تنها به شخص ورزشکار. حالا به نظر شما مقصر اصلی این اتفاق چه کسی است؟ با هر کارشناسی که صحبت کنید می‌گوید مقصر اصلی آقایانی هستند که کنار ورزشگاه حضور دارند.

وی در پایان صحبت‌های خود، عنوان کرد: شما نگاه کنید اگر مردانی در طول این مسابقات آسیب می‌دید آیا این ورزشکار دوپینگی می‌توانست جای او راهی المپیک شود؟! پس با این اتفاق ما چه کار می‌خواستیم بکنیم. اینکه می‌گویم برنامه‌ریزی ما غلط است برای همین صحبتهایی است که عنوان کردم. آقایان در بوق و کرنا مدام صحبت از رنکینگ اول دنیا می‌کردند. اصلا ما نیازی به رنکینگ یک دنیا نداشتیم با رنکینگ ۶ هم می‌توانستیم نتیجه‌ای بهتر از نتایجی که کسب شده رقم بزنیم. تمام این اتفاقات به خاطر برنامه‌ریزی غلطی است که آقایان داشتند.

فارس

Go to TOP