رقابت من و ساوه شمشکی پیچیده بود/ برف نبود، بدنسازی کردیم

کیادربندسری: ورزشکاران زمستانی ۳ بار می‌میرند/ به نتیجه باشد، من باید پرچمدار باشم

ملی‌پوش اسکی آلپاین ایران گفت: ورزشکاران زمستانی ۳ بار می‌میرند و بعد از فصل زمستان که به کل فراموش می‌شوند.

به گزارش میدان نیوز، محمد کیادربندسری ملی‌پوش المپیکی ایران در خصوص رقابت با حسین ساوه شمشکی برای حضور در بازی‌های زمستانی پیونگ چانگ اظهار داشت: از یک سال قبل از المپیک مسابقاتی که در فدراسیون جهانی برگزار می‌شد، امتیازش را برای بازی‌های المپیک حساب می‌کردند. ۵ امتیاز برتر برای بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ لحاظ می‌شد که برای من این ۵ امتیاز در ۲ مسابقه دربندسر و ۳ مسابقه ترکیه بود.

وی افزود: رقابت من و حسین پیچیده بود؛ از نظر قدرت بدنی در یک صف قرار داریم و از شروع اردوها با هم بودیم. اردوی ما از مرداد ماه در شمشک شروع شد. با تمرینات بدنسازی تا اواخر مهر ماه در باشگاه انقلاب پیگیری شد تا اینکه ۲۵ روز به اردوی اتریش رفتیم اما بعد از بازگشت برفی نبود که بخواهیم در تهران تمرین کنیم. به همین دلیل مجبور بودیم تمرینات بدنسازی را پیگیری کنیم.

ملی‌پوش اسکی آلپاین ایران در خصوص پیگیری تمرینات و برگزاری مسابقات در ترکیه خاطرنشان کرد: ۵ روز زودتر به ترکیه رفتیم تا بتوانیم تمرین کنیم. ۵ روز هم مسابقه دادیم. بعد از پایان این رقابت‌ها دو هفته به دلیل نبودن برف تمرینات بدنسازی را پیگیری کردیم. با شروع مسابقه دربندسر که مدیون زحمات  مسئولان پیست بودیم توانستیم در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کنیم. برنامه‌ریزی فدراسیون درست بود اما با بی‌برفی مواجه شدیم.

کیادربندسری در پاسخ به این سؤال که ورزشکاران المپیک زمستانی در کشورهای دیگر مدت‌های زیادی تمرین دارند اما تمرینات ملی‌پوشان ایرانی در زمانی کمتر برگزار می‌شود، یادآور شد: شاید تمرینات ما نسبت به دوره قبل کمتر بوده باشد اما من دومین حضورم رادر المپیک تجربه می‌کنم. بنابراین استرس سال اول را ندارم. از طرفی در سال ۲۰۱۵ در مسابقات جهانی در پیستی که میزبانی المپیک را دارد، شرکت کردم و با این پیست آشنا هستم. امیدوارم با توجه به تجربه قبل بتوانم جایگاه قبلی را حفظ کنم. من در دوره قبل در رده سی‌ام قرار گرفتم.

وی در خصوص مسائل مالی تصریح کرد: ما دو مشکل بزرگ داشتیم. نبود بودجه برای فدراسیون و وضعیت اقتصادی کشور. وقتی با یوروی ۴۵۰۰ تومانی برنامه‌ریزی می‌کنیم و صبح روز بعد بیدار می‌شویم می‌بینیم یورو ۵۵۰۰ تومان شده این موضوع به فدراسیون فشار می‌آورد.۲-۳ سال از زمان حضور طالبی در فدراسیون مسابقات لیگ برگزار نشد و نتوانستیم اسپانسر بگیریم. در زمان طالبی کل سیستم تعطیل شد اما افتخاری با برنامه خوب پیش می‌رود امیدوارم بتوانیم با برگزاری لیگ درآمد کسب کنیم. ورزشکاران این رشته هر چه که پول درمی‌آورند خرج همین رشته می‌کنند.

ملی‌پوش اسکی آلپاین ایران با بیان اینکه کمیته ملی المپیک به ورزشکارانی که سهمیه المپیک تابستانی را گرفتند، پاداش داد اما به ورزش زمستانی این توجه را نداشت، عنوان کرد: کمیته برای کسب سهمیه مبلغی را پاداش داد که برای ورزش زمستانی این اتفاق رخ نداد. همه ورزشکاران دو بار می‌میرند. یکبار زمانی که از دنیای قهرمانی خداحافظی می‌کنند و یک بار هم زمانی که چشم از دنیا می‌بندند اما ورزشکاران زمستانی ۳ بار می‌میرند. یکبار بعد از فصل زمستان که به کل فراموش می‌شوند. یکبار زمانی که از دنیای قهرمانی خداحافظی می‌کنند و یکبار زمانی که می‌میرند.

کیادربندسری ادامه داد: مبلغ پاداش مهم نیست. مهم توجه است. درست است که اسکی در المپیک نمی‌تواند مدال بگیرد اما شرایط برفی و شرایط اقتصادی ما هم نسبت به کشورهای دیگر فرق می‌کند. اولویت ما رشته‌های دیگر است.

وی در خصوص انتخاب پرچمدار المپیک زمستانی گفت: دوره قبل حسین ساوه‌شمشکی به خاطر اینکه از نظر سنی و سابقه بزرگتر از ما بود و دومین حضورش را در المپیک تجربه می‌کرد، پرچمدار شد. در این دوره نمی‌دانم اولویت تعداد شرکت بیشتر است یا نتیجه؟ اگر تعداد حضور بیشتر باشد، سیدستار صید باید پرچمدار شود چرا که سومین المپیکش را تجربه می‌کند. اگر انتخاب به نتیجه باشد، من باید پرچمدار باشم. من تنها مدال‌آور بازی‌های آسیایی زمستانی هستم. در المپیک هم بهترین جایگاه را داشتم. البته حسن ساوه شمشکی سال‌ها قبل با اختلاف تایمی بیشتر از من سی‌ام شده بود.

انتهای پیام/فارس

Go to TOP